Talianska káva
Espresso, cappuccino, macchiato a ristretto znejú čoraz viacerým ako známe. Tieto pojmy označujú najvýznamnejšie nápoje talianskej kávovej kultúry. Kávová kultúra talianskeho poloostrova začínala vynikať v roku 1901, kedy Luigi Bezzera patentoval kávovar s kotolným systémom, ktorý môžeme považovať za predka dnešných espresso kávovarov. Táto nová technológia vytvorila nový nápoj nazývaný espresso, ktorého názov poukazuje na jeho prípravu, nakoľko počas jeho prípravy kávu pretlačia vysokotlakovou parou.
Výsledok Bezzeru nebol dokonalý, pretože kávu naozaj uvarili, to znamená, že teplota vody a vodnej pary bola nad 100°C, ktorého výsledkom boli vysoký obsah kyseliny trieselnej a horká chuť. V roku 1903 Disiderio Pavoni, zakladateľ dnešného La Pavoni patentoval upravenú verziu Bezzerovho systému, ktorá v porovnaní so svojim predkom, rýchlejšie pripravovala kávu. Sériová výroba upraveného stroja Ideal sa začala v roku 1906.
Ďalší veľký krok k dnešnej technológii je spojený s menom Giovanniho Gaggiu, ktorý do už existujúceho kávovaru s kotlom zabudoval kohútikový ventil s pružinou, ktorý umožnil, aby vodu mohli pretlačiť pri teplote pod 90°C cez usadeninu kávy. Dôsledkom toho bola chuť jemnejšia a ľahšia, na pripravenom nápoji sa objavila hustá penová vrstva nazývaná ako krém, ktorý je odvtedy nenahraditeľnou súčasťou espressa. Odvtedy talianske kávove nápoje dobíjajú svet.
Posledný krok v rozvoji bol rok 1961, kedy vymysleli kávovar s pákou typu Faema E61, dnešný stroj na espresso, ktorý sa aj napriek drobným zmenám vyrába dodnes v pôvodnej podobe.
Podľa techniky prípravy kávy a praženia kávových zŕn rozlišujeme na svete 5 kávových kultúr: turecko-arabskú, viedenskú, nemeckú, americkú a taliansku. Predstaviteľom talianskej je práve Caffé Perté, ktorý sa snaží vysielať všetky prvky tejto kultúry do viacerých krajín sveta.
Talianska káva je výrazne hustá, silná a malá. Zapríčiňujú to hlavne klimatické podmienky. Na talianskom polostrove skoro vždy praží slnko a teplota vzduchu je okolo 40 °C. Dôsledkom toho sú tam ľudia ospalí a malátni, avšak taliani chcú byť aktívni. K tomu napomáha tamojšia káva nielen svojou silou, ale aj chuťou a vôňou.
Druhou charakteristikou talianskej kávy je špeciálna technológia, ktorou pripravujú kávu a espresso. Vo vývoji a rozvoji profesionálnych kávovarov hrali taliani dôležitú rolu. Caffé Perté preto dbá na to, aby taliansku technológiu spoznali milovníci káv aj v ostatných krajinách sveta. Kávovary Faema, ktoré distribuujeme, predstavujú naozaj špičku technológie v tejto oblasti.
Treťou charakteristikou talianskej kultúry je bar. V Taliansku pijú kávu v prvom rade v kávových baroch a na vonkajších terasách kaviarní. V Taliansku sú ulice a kaviarne miestom stretnutí a domovom v jednom, cez leto ľudia sa „sťahujú” na ulice, do kaviarní a na terasy reštaurácií.
Perté zabezpečuje kávu vynikajúcej kvality, potrebnú technológiu a odborné poradenstvo.
Ak ste Perté zatiaľ nestretli, hľadajte ju v kaviarniach alebo nás kontaktujte!
Pozor! Spôsobuje závislosť!!! :-)))